25 października 2024 r. Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie w porozumieniu z: Małopolską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu oraz Beskidzką Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej, tworzącymi Małopolskie Porozumienie Izb Rzemiosła i Przedsiębiorczości, zorganizowała Forum Rzemiosła.
W Forum wzięli udział przedstawiciele Zarządu i administracji Związku Rzemiosła Polskiego, regionalnych i lokalnych organizacji rzemiosła, Parlamentu RP, władz samorządu woj. małopolskiego, placówek oświatowych i szeregu innych podmiotów ściśle współpracujących ze środowiskiem rzemieślniczym.
Obecna sytuacja Polskiego Rzemiosła oraz małej przedsiębiorczości wymaga podjęcia zdecydowanych działań w kierunku odbudowy dobrego wizerunku, autentycznego spojrzenia na nurtujące nas problemy i potrzeby. W obliczu wielu wyzwań, trudnych tematów oraz potrzeb mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym Rzemieślników, Izba podjęła się realizacji wydarzenia, które miało zasięg ogólnopolski i znaczący głos w dyskusji nad polskim rzemiosłem oraz procesem przygotowania zawodowego w rzemiośle. Rzemiosło i mała przedsiębiorczość są filarem polskiej gospodarki. Rzemiosło jest największym pracodawcą i nauczycielem zawodu. Forum Rzemiosła było okazją do zaprezentowania potencjału Rzemiosła, dualnego systemu edukacji poprzez dialog społeczny z partnerami społeczno-gospodarczymi, przedstawicielami Ministerstw, Samorządu, Rzemiosła, Rzecznikiem MŚP, Parlamentarzystami.
Patronat honorowy nad Forum objęli:
- Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, prof . Jan Klimek
- Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska
- Wojewoda Małopolski, Krzysztof Jan Klęczar
- Marszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka
- Starosta Tarnowski, Jacek Hudyma
- Prezydent Miasta Tarnowa, Jakub Kwaśny
Opiekę patronacka nad Forum objęło TVP 3 Kraków.
Forum Rzemiosła w Tarnowie zostało zorganizowane i sfinansowane jako zadanie publiczne zlecone w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030 r. pod tytułem: „Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle” w ramach umowy zawartej między Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie .
W debacie „Wspaniała tradycja, świetlana przyszłość? Miejsce rzemiosła w gospodarce narodowej” udział wzięli:
- Prof. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, który przedstawił prelekcję pt. „Rzemiosło na miarę współczesności – globalne trendy, wyzwania, perspektywy” oraz
- Ryszard Śmiałek – Wicewojewoda Małopolski,
- dr Mariusz Filipek, Zastępca Rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Jakub Kwaśny, Prezydent Tarnowa
- Józef Sztorc, Prezes Tarnowskich Zakładów Osprzętu Elektrycznego TAREL
Uczestnicy debaty podkreślali ważność firm rzemieślniczych w budowaniu potencjału gospodarczego kraju i regionu. Po debacie nastąpił uroczysty Akt dekoracji: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przedsiębiorcę, rzemieślnika, a także Członka Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Pana Józefa Sztorca. Uroczystego wręczenia medalu w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonał Pan Ryszard Śmiałek – Wicewojewoda Małopolski.
W kolejnej debacie „Kompetencje budują świat i rządzą nim. Kluczowa rola rzemiosła w edukacji zawodowej” udział wzięli:
- Anna Wiśniewska – Zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Janusz Kowalski, Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie
- Katarzyna Juraszek, Zastępczyni Komendanta Głównego OHP w Warszawie
- Prof. Stanisław Sorys – Radny Województwa Małopolskiego
- Dariusz Styrna – Dyrektor departamentu Edukacji Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
- Czesław Mida, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji, Starostwo Powiatowe w Tarnowie
Uczestniczy debaty zgodnie podkreślali znaczenie kształcenia rzemieślniczego dla społeczeństwa i gospodarki.
Źródło: https://zrp.pl/